Mornarska dela in veščine

10 korakov priprave plovila v pristanišču pred prihodom nevihte

Jadransko morje spada med bolj tvegana morja glede pogostosti neviht, zato moramo biti nanje zelo pozorni.

Za varnost plovbe je pomembno, da redno spremljate vremensko napoved. V primeru napovedi nevihte se je najbolje čim prej odpraviti v pristanišče in se tam dobro pripraviti na njen prihod. Priprava plovila in posadke pred nevihto v marini je ključnega pomena za varnost vseh udeleženih in preprečevanje morebitnih škodljivih posledic.

1. Preučite posledice nevihte: Priporočljivo je, da se v navtičnem vodniku ali pri lokalnih poznavalcih ali osebah, ki delajo v marini pozanimate, kakšne posledice lahko povzroči nevihta plovilu na vezu in kako se je smiselno pripraviti nanjo.

2. Pospravite jadra: Na jadrnicah je treba pospraviti jadra pred prihodom plovila v marino. Če jih shranjujete v vrečo na deblu (angl. Lazy jack) jo je treba zapreti z zadrgo, da se ne bi jadro ob prihodu močnega vetra odprlo. Dvižnice jader zataknite za priveznike in jih zategnite, da ne tolčejo ob jambor.

3. Privezovanje plovila: Privezne vrvi postavite na primerna mesta, nastavite ustrezno dolžino in jih ustrezno zategnite. Vrvi zavežite na priveznik (hrv. bitvo) z vozlom za privezovanje na priveznik. V primeru zelo močnega vetra ali valov, ki pritiskajo v premec ali v bok plovila, bo plovilo ostalo na svojem mestu in ne bo udarjalo v pomol ali drugo plovilo.

V primeru četveroveza (privez s krmo na pomol), kjer premec privežete z muringom, je najbolje, da plovilo dodatno odmaknete stran od pomola, od njegovega običajnega položaja na privezu, za najmanj dodatni meter in kasneje močno zategnete muring. Pri tem si pomagate z motorjem z vzvratnim tekom, ki zanesljivo zategnete muring in vas približa pomolu. Če sta na voljo dva muringa, je pomembno, da privežete plovilo z obema.

Poleg krmnih vrvi je smiselno zavezati še krmne springe in tako dodatno zaščititi premik krme plovila proti sosednjim plovilom. Uporaba premčnega in krmnega springa je pomembna tudi v primeru bočnega priveza plovila.

Na koncu preverite, ali je plovilo dobro privezano in razmislite, kako se bodo obnašale vrvi v primeru hitrega dviga ali spusta gladine vode.

4. Bokobrani: Pravilno namestite bokobrane na izpostavljena mesta potem, ko ste preučili gibanje plovila (v odvisnosti od smeri vetra in valovanja). Glede na sosednja plovila razmislite, kam (položaj in višina) boste postavili bokobrane. Največje in najmočnejše postavite tam, kjer je največje tveganje trčenja ali želite z njimi doseči odmike od drugih plovil. Uporabite vse razpoložljive bokobrane samo na izpostavljenih mestih.

 

5. Pospravite ostale vrvi, opremo in stvari na palubi: Pospravite vse vrvi, ki niso potrebne. Zložite vse vrvi in jih postavite ter pritrdite na primerna mesta. Pospravite tudi vso ostalo opremo na plovilu (brisače, obutev, rokavice, karte, kopalno opremo, blazine itd), da jih močan veter ne odpihne v morje.

6. Zaprite nepotrebne sončne strehe: Sončna streha (angl. Bimini top) deluje kot jadro med prihodom močnega vetra in ustvari silo potiska. Odprta sončna streha se lahko takrat tudi poškoduje.

7. Pritrdite opremo na plovilu: Pritrdite pomožne čolne in drugo opremo na plovilu.

8. Pripravite se pred močnejšim nalivom dežja: Pomembno, da dobro zaprete vsa okna, da ne pride do vdora vode v plovilo. Posadka, ki bo spremljala plovilo, naj bo primerno oblečena v nepremočljivo obleko in škornje.

9. Opozorite sosednja plovila: Komunicirajte s sosednjimi plovili in jih opozorite na pričakovano nevihto. Delite informacije o pripravah, ki ste jih naredili, in se pogovorite o možnostih za sodelovanje med nevihto.

10. Preverjajte vreme in napovedi ter bodite v pripravljenosti: Med nevihto naj se posadka, ki ne sodeluje pri pomoči, umakne v notranjost plovila. Prepričajte se, da je vsa varnostna oprema na plovilu na svojem mestu in delujoča. To vključuje predvsem rešilne jopiče, svetilke in prvo pomoč. Med prihodom nevihte bodite v pripravljenosti in spremljajte dogajanje svojega plovila in sosednjih plovil. Redno spremljajte vremenske napovedi, da boste lahko pravočasno opozorjeni na morebitne spremembe in da boste imeli dovolj časa za pripravo in izvedbo vseh potrebnih ukrepov.

Na Jadranu se pogostost neviht iz leta v leto samo še povečuje. Na tem področju, ki velja za enega izmed bolj tveganih, kar zadeva pogostost neviht, je treba zato biti zelo pozoren in pripravljen pred plovbo. S skrbno pripravo plovila in posadke na nevihto boste zmanjšali tveganje za poškodbe plovila, drugih  plovil in predvsem zaščitili posadko.

Leave a Comment