Navtiki po Mediteranu tradicionalno plujemo z enotrupnimi plovili, kot so jadrnice ali motorni čolni. Ta tradicionalna plovila prevladujejo, saj so manj zahtevna za upravljanje in se za pridobivanje znanja in izkušenj na morju vedno srečamo najprej z njimi. Vendar zadnja leta opažamo vzpon priljubljenosti in ponudbe katamaranov. V tem članku bomo izpostavili glavne razlike, prednosti in slabosti katamaranov v primerjavi z enotrupnimi plovili ter osvetlili, kdaj je primerno izbrati eno ali drugo možnost.
Osnovni deli katamarana
V osnovi je katamaran plovilo, ki ima dva vzporedna trupa, ki poleg mosta tvorita njegovo osnovno strukturo. V vsakem trupu se običajno nahajajo spalnice, WC in pogonski ter krmilni sistemi. Most med trupi je pomaknjen nekoliko nazaj, kjer se nahajajo zunanji kokpit s palubno opremo, mizo in stoli ter navigacijsko-upravljalskimi instrumenti. V njegovem notranjem delu je še velik osrednji salon s kuhinjo. Pred njim se običajno razteza prostorna paluba s prostorom za sidro in vrvi ter velika mreža, ki je razpeta med obema trupoma.
Ključne razlike med katamaranom in enotrupnimi plovili
Razumevanje ključnih razlik med enotrupnimi plovili in katamarani je temeljnega pomena za vsakega navtika, ki si želi izpopolniti svoje znanje in izkušnje.
Katamarani se razlikujejo od enotrupnih plovil po svoji stabilnosti, ki izhaja iz njegove širine in nizkega osrednjega težišča. Dva trupa delujeta kot dve plavuti, ki ohranjata plovilo uravnoteženo tudi v valovitem morju. Ta stabilnost omogoča manjše nagibanje in posledično stabilnejšo, udobnejšo ter hitrejšo plovbo v primerjavi z enotrupnimi plovili. Poleg tega imajo katamarani vgrajene krajše in lažje kobilice zaradi povečane stabilnosti, kar prispeva k lažji in hitrejši plovbi ter omogoča plutje v plitvejših vodah.
Katamarani po navadi zagotavljajo več prostora kot jadrnice enake dolžine, saj imajo dva trupa, ki omogočata večjo prostornost in tudi intimnost. Salon s kuhinjo in jedilnico je običajno zelo prostoren ter povezan s kokpitom. Med trupoma so navadno nameščena večja vrata, ki ustvarjajo vtis običajnega bivalnega prostora. Poleg tega razgledna okna v salonu omogočajo odlično preglednost ter panoramske poglede med plovbo in na sidrišču.
Zaradi svojih plovnih lastnosti in prostornosti so odlična izbira za daljšo plovbo, tudi v zahtevnih vremenskih razmerah. Zaradi manjšega nagibanja so potniki bolj varni, sproščeni in manj utrujeni na koncu plovbe ali postanka na sidrišču. Poleg tega so katamarani pogosto hitrejši od jadrnic. Kljub temu pa so jadrnice v prednosti predvsem pri jadranju proti vetru zaradi daljše kobilice. Pri načrtovanju plovnih poti je treba na katamaranu biti zato bolj pozoren, da se lahko optimalno izkoristi vetrovne razmere.
Zaradi svoje širine in dveh trupov imajo lahko nekoliko slabše sposobnosti manevriranja tako med plovbo z motorjem kot tudi jadranjem. V pristaniščih z ozkimi plovnimi kanali je plovba zahtevnejša. V pristaniščih pa je treba najti tudi ustrezno veliko privezno mesto, velio večje kot za enotrupna plovila. Še posebej velik izziv je manevriranje pri bočnem vetru, ki lahko povzroči velike bočne sile in zanos plovila. V neprimernih, ozkih pristaniščih lahko to predstavlja veliko težavo za skiperje. Premikanje katamarana pa je nekoliko olajšano zaradi dveh motorjev, ki omogočata celo enostavno vrtenje plovila okoli svoje osi. Pri vplutju ali izplutju katamarana je vsekakor ključno, da smo dobro pripravljeni in imamo dovolj znanja ter izkušenj. Priporočamo vam pridobivanje izkušenj na naših praktičnih tečajih na katamaranu.
Cena plovila je običajno premo sorazmerna z njegovo dolžino. V primerjavi z enotrupnimi plovili enake dolžine in kvalitete gradnje pa so katamarani precej dražji. Zaradi dodatnega motorja in dodatne opreme so posledično tudi stroški vzdrževanja višji. V marinah zavzemajo več prostora na priveznih mestih, zato upravljalci pristanišč običajno zaračunavajo 1,5- do 2-kratnik cene priveza enotrupnega plovila enake dolžine.
Kdaj je pravi čas za plovbo s katamaranom?
Odgovor na to vprašanje je odvisen od vaših osebnih preferenc, izkušenj in ciljev ter finančnih zmožnosti. Če si želite tradicionalne izkušnje jadranja in ste pripravljeni na večji izziv, je prava izbira najbrž enotrupno plovilo. Če pa si želite udobja, stabilnosti in več prostora na plovilu, potem bi morda morali razmisliti katamaranu.
Za tiste, ki že plujete z enotrupnimi plovili bo prehod na plovbo s katamaranom bistveno lažji. Predvsem boste potrebovali dodatna znanja in izkušnje na področju manevriranja in sidranja. Ne glede na to, katero vrsto plovila izberete, pa je ključno, da se dobro pripravite na varno in prijetno izkušnjo na morju.