Osnove navigacije Splošne teme

Plovba v zaščitenih območjih

Strunjan

Zaščitena območja največkrat obsegajo področje redkih značilnih in potencialno ogroženih rastlinskih in živalskih vrst, zato je treba omejevati vplive na tamkajšnje ekosisteme. Na zaščitenih območjih zato veljajo posebna pravila tudi za navtike.

Pravila za navtike v zaščitenih območjih

Med zaščitena območja spadajo naravni parki, naravni rezervati, krajinski parki, naravni spomeniki ipd. To so območja kopnega in/ali morja, ki so zaščitena zaradi ohranjenja biodiverzitete ter naravnih in kulturnih virov. Zato je pomembno, da vsi obiskovalci teh območij pri njihovi zaščiti sodelujejo tako, da se držijo tamkajšnjih pravil oziroma omejitev. Pravila so izdelana v skladu z zakonodajo o zaščiti in ohranjanju narave. Za njihovo neupoštevanje se lahko izrečejo denarne kazni.

Kakšna so najbolj pogosta pravila v zaščitenih območjih?
  • Vstop je dovoljen samo z vstopnico.
  • Vsakršno onesnaževanje okolja, vode in dna je prepovedano.
  • Ponekod je lahko prepovedano sidranje.
  • Ponekod je lahko prepovedana plovba.
  • Trganje in uničevanje zaščitenih rastlinskih vrst je prepovedano.
  • Nadlegovanje, lovljenje, ubijanje zaščitenih živalskih vrst je prepovedano, tako na kopnem kot tudi v morju.
  • Obiskovalci se lahko gibljejo samo po označenih poteh.
  • Kampiranje je na mestih, kjer to ni izrecno dovoljeno, prepovedano.
  • Prižiganje ognja je strogo prepovedano.
  • Plezanje po klifih je prepovedano.
  • Prinašanje vnetljivih stvari je prepovedano.
  • Psi morajo biti privezani na povodec.
Kako plujemo v zaščitenih območjih?

Pravila oziroma omejitve za plovbo v zaščitenih območjih so običajno navedena v navtičnih vodnikih in brošurah posameznih zaščitenih področij. Omejitve je treba upoštevati že med začetnim načrtovanjem plovbe, če nameravate obiskati tudi katero izmed zaščitenih območij.

Naravni rezervat Strunjan

Med drugim morate biti pozorni na omejitve gibanja plovila in na omejitve hitrosti plovila (npr. v Naravnem parku Telašćica od daljice, ki povezuje točki rta “Pod Poljica” in rta “Gubac”, v notranjost zaliva ne smete pluti s hitrostjo višjo od 10 vozlov; v zalivih, kjer je večje število plovil – Mir, Tripuljak, Kruševica, Kučimul, Magrovica, Pod Dugo Polje, Pasjak in Jaz, pa ne smete pluti s hitrostjo višjo od 5 vozlov).

Posebna IALA oznakaSkrajne meje zaščitenih območij manjšega obsega so običajno označene s posebnimi IALA oznakami, da vanje težko vplujemo pomotoma.

V določenih zaščitenih območjih je plovba povsem prepovedana (npr. na Otočju Brijuni je dovoljeno samo vplutje v pristanišče na otoku Veli Brijun in v zalivu Mikula).

Zaradi zaščite morskega dna je na določenih področjih prepovedano sidranje, saj bi s tem lahko uničevali naravni habitat.

Kakšne so cene vstopnin za naravne parke?

Ceniki so ponavadi razdeljeni na sezono (julij in avgust) in obdobje izven sezone. Cene so različne za odrasle, otroke, študente in skupine, ponekod pa vključujejo tudi vodene oglede in vožnjo z ladjo. Vstopnine so obvezne tudi za vsa plovila, ki vplujejo v naravni park, odvisne so od dolžine plovila. Navadno je treba poleg plačila vstopnine za plovilo plačati tudi vstopnino za vsakega člana posadke.

Glede vstopnin in posebnih pogojev se je najbolje podrobno pozanimati na uradnih spletnih straneh naravnega parka, saj se pogoji spreminjajo praktično vsako sezono. V naravnih parkih so pristojbine za privez običajno višje v primerjavi z vsemi ostalimi priveznimi mesti (npr. pristojbina za privez v pristanišču Veli Brijun za jahto dolžine do 14,99 m znaša v mesecu juliju in avgustu približno 200 €/dan).

Naravni rezervati v Sloveniji

Znotraj meja rezervata je prepovedana plovba na motorni pogon in sidranje kakor tudi vsakršno odlaganje odpadkov oziroma onesnaževanje tal, vode in zraka. Prepovedano je tudi nabiranje vseh vrst morskih organizmov, gospodarski in negospodarski ribolov, povzročanje hrupa itd.
Več informacij najdete na naslednjih povezavah:

Naravni spomenik Debeli Rtič

Naravni parki na Hrvaškem, v katere je mogoče vpluti

Za navtike so najbolj zanimivi:

Brošuro vseh naravnih parkov na Hrvaškem si lahko prenesete s te povezave.

načrtovanje plovbe

Obiski naravnihih parkov so za navtike zanimivi predvsem zato, ker se s tem približajo običajno najlepšim delom obale in podrobneje spoznavajo ta enkratna območja.

2 komentarja

  • zdravo.se parke plača tudi za kajake,supe in taka mala plovila na vesla?hvala,lp

    • Vsako zaščiteno območje uveljavlja svoja pravila in za vsakega se je treba posebej pozanimati ali veljajo za plovila, ki jih omenjate, kakšne olajšave.

Leave a Comment