Pomorski predpisi

Veljavnost slovenskih izpitov za čoln na Hrvaškem

Hrvaško morje

Slovenski izpiti za čoln so mednarodno veljavni, vendar je vseeno treba biti pozoren na določene omejitve, ki jih za tuje izpite določa Hrvaška.

Prva omejitev je omejitev, ki velja za voditelje čolnov. Ti lahko na Hrvaškem upravljajo le plovila do 30 BT (bruto tonaža*), čeprav v Sloveniji te omejitve nimajo. Omejitev izvira iz razlik v definiciji različnih vrst plovil v slovenski in hrvaški zakonodaji.

*Bruto tonaža (BT) je prostorninski podatek, ki se izračuna na osnovi prostornine vseh zaprtih prostorov na čolnu (angl. Gross Tonnage – GT).

SlovenijaSlovenska zakonodaja

 

Čoln je plovilo, ki meri v dolžino do 24 m.

Jahta je plovilo, ki meri v dolžino več kot 24 m in je namenjena športu ali razvedrilu ter sme poleg posadke prevažati do 12 potnikov.

Ladja je plovilo, ki meri v dolžino 24 m ali več.

HrvaškaHrvaška zakonodaja

 

Brodica je plovilo, ki ni brod ali jahta, meri v dolžino več kot 2,5 m ali ima motor moči nad 5 kW.

Jahta je plovilo, ki meri v dolžino več kot 12 m in  je namenjeno daljšemu bivanju do 12 potnikov in posadke.

Brod  je plovilo, ki meri v dolžino več kot 12 m in ima več kot 15 BT.

Brodica in jahta sta v hrvaški zakonodaji širša od pojma čoln v slovenski zakonodaji. Na Hrvaškem so zato omejili veljavnost slovenskih pooblastil za jahto. In to niso storili z omejitvijo njene dolžine, temveč z omejitvijo njene bruto tonaže na 30 BT.

Druga omejitev je omejitev, ki sicer velja povsod po svetu, tudi v Sloveniji in na Hrvaškem, vendar nanjo še vedno marsikdo pozabi. Izvira iz sistema GMDSS (univerzalni pomorski sistem za stisko in varnost na morju, angl. Global Maritime Distress and Safety System), ki je pomemben del mednarodne konvencije SOLAS (Zaščita človeških življenj na morju, angl. Safety Of Life At Sea) po kateri mora vsaj ena oseba na čolnu, na katerem je VHF radijska postaja, imeti izpit za VHF postajo.

Priznana pooblastila na Hrvaškem

Hrvaško Ministrstvo pomorstva, prometa in infrastrukture ima na spletnih straneh objavljen dokument Priznata ovlaštenja za voditelja brodice i zapovjednika jahte, ki med drugim jasno opredeljuje priznavanje slovenskih izpitov za čoln na Hrvaškem.

Potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna – Izpit za čoln
Voditelj čolna lahko na Hrvaškem upravlja le čoln do 30 BT!

Ovlaštenja:
Ovlaštene su upravljati odnosno zapovijedati:

  • brodicama za osobne potrebe,
  • brodicama koje se iznajmljuju bez posade,
  • jahtama za osobne potrebe do 30 BT i
  • jahtama koje se iznajmljuju bez posade do 30 BT

Šola jadranja Samostojnostili stranog uvjerenja za obavljanje poslova radijske službe ako brodica ili jahta ima ugrađenu radio-telefonsku VHF postaju ili GMDSS-VHF postaju.

Potrdilo o usposobljenosti Mornar motorist – Izpit Mornar motorist

Ovlaštenja:
Ovlaštene su upravljati odnosno zapovijedati:

  • brodicama za osobne potrebe,
  • brodicama koje se iznajmljuju bez posade,
  • jahtama za osobne potrebe do 100BT i
  • jahtama koje se iznajmljuju bez posade do 100 BT

Tečaj za pridobitev naziva “Mornar motorist”bez ograničenja područja plovidbe, uz uvjet posjedovanja odgovarajućeg domaćeg ili stranog uvjerenja za obavljanje poslova radijske službe ako brodica ili jahta ima ugrađenu radio-telefonsku VHF postaju ili GMDSS-VHF postaju.

Poveljnik jahte z bruto tonažo do 500 BT

Ovlaštenja:
Ovlaštene su upravljati odnosno zapovijedati:

  • brodicama za osobne potrebe,
  • brodicama koje se iznajmljuju bez posade,
  • jahtama za osobne potrebe do 500BT i
  • jahtama koje se iznajmljuju bez posade do 500 BT

vremenska napoved za pomorcebez ograničenja područja plovidbe, uz uvjet posjedovanja odgovarajućeg domaćeg ili stranog uvjerenja za obavljanje poslova radijske službe ako brodica ili jahta ima ugrađenu radio-telefonsku VHF postaju ili GMDSS-VHF postaju.

Potrdilo o opravljenem preizkusu znanja za upravljanje čolna – Preizkus znanja

Ovlaštenja:
Ovlaštene su upravljati odnosno zapovijedati:

  • brodicama za osobne potrebe duljine do 7m i snage pogonskog stroja do 7.35 kW i
  • brodicama koje se iznajmljuju bez posade duljine do 7 m i snage pogonskog stroja do 7,35 kW

Tečaj za preizkus znanjana odaljenosti do 6NM od obale kopna i otoka u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske i vodama koje su pristupačne s mora, uz uvjet posjedovanja odgovarajućeg domaćeg ili stranog uvjerenja za obavljanje poslova radijske službe ako brodica ili jahta ima ugrađenu radio-telefonsku VHF postaju ili GMDSS-VHF postaju.

 

19 komentarjev

  • Pravilnik velja izključno za plovila ki plujejo pod hrvaško zastavo. To ne velja za plovila pod slovensko zastavo, ki plujejo na Hrvaškem. Torej, v kolikor imaš slovensko zastavo in slovenski izpit lahko upravljaš plovilo do 24m brez omejitve BT.

  • Razumem, da na hrvaškem velja izpit za voditelja čolna do 30bt. Ampak kaj to konkretno pomeni? Čoln do 24metrov si je res lažje predstavljati. So te bt kje navedene? V vpisniku čolna? Ali je to “preko palca” res cca 18m dolžine čolna?

  • Par vprašanji;
    1. Ali se slovenski izpit za voditelja čolna lahko uporablja tudi za komercialne namene, npr. za opravljanje poklica skipperja ali zato potrebujem drugačen izpit?
    2. V katerih državah v sredozemlju moram paziti na priznanost mojega izpita za voditelja čolna?
    3. Kako se enači izpit za voditelja čolna z ostalimi mednarodnimi izpiti, npr. RYA Yachtmaster in ostali?

    • 1. Za komercialne namene potrebujete pooblastilo Mornar motorist ali tuje enakovredno pooblastilo.
      2. Slovenski izpit za voditelja čolna velja povsod, tako da vam glede tega ni treba skrbeti.
      3. Izpit za voditelja čolna je izpit za osebne namene in je enkovreden večini izpitov, ki so na seznamu hrvaškega Ministrstva pomorstva, prometa in infrastrukture ter nimajo posebnih omejitev zaradi same narave izpita..

Leave a Comment