Predstavljajte si, da se točno na vaši začrtani plovni poti v morju nahaja hlod, ki je padel iz tovorne ladje in plava na vodni površini. Ali bi ga pravočasno opazili, če vas nanj ne bi nihče opozoril? Dejstvo je, da smo ob ugodnih vremenskih razmerah in redkem prometu manj pozorni na vodno površino pred nami, zato je takrat največja verjetnost, da takšne nenadejane slabo vidne delno potopljene ovire ne bi pravočasno opazili.
Kako sem lahko obveščen o oviri na morju?
- z varnostnim klicem preko radijske postaje VHF ali
- s pomorskim varnostnim obvestilom preko različnih poti.
V vsakem primeru se vsakršno tovrstno obveščanje najprej začne z varnostnim klicem preko radijske postaje VHF, medtem ko je razpošiljanje pomorskih varnostnih obvestil vezano na urnik razpošiljanja in smo zato lahko s pomorskim varnostnim obvestilom obveščeni prepozno.
Da najhitreje pridemo do informacije o oviri na morju zadošča zgolj vključena radijska postaja VHF (če vaša radijska postaja VHF nima vpisane enolične MMSI-številke, morate obvezno poslušati VHF-kanal 16). Ko boste prejeli varnosti klic, bo vaša postaja začela zvoniti in kmalu zatem boste slišali še govorno sporočilo s podrobnostmi o oviri na morju.
To je primer varnostnega klica, ki ga je obalna postaja Split Radio občasno ponavljala v angleščini in hrvaščini, dokler ni bila ovira na morju umaknjena.
Kako lahko obvestim ostala plovila, če prvi opazim oviro na morju?
Da bi se tudi druga plovila zagotovo izognila oviri na morju, ki smo jo slučajno opazili, moramo seveda informacijo o oviri ustrezno posredovati naprej.
To storimo z varnostnim klicem preko radijske postaje VHF, ki je del izpitnega programa za upravljanje z radijsko postajo VHF GMDSS in mora zato biti obrazložen na vsakem tečaju za VHF postajo, zapisan pa je tudi v Priročniku za upravljanje z radijsko postajo VHF in na VHF klicnih karticah.
Oprema za optimalno obveščanje o ovirah na morju
Primarna komunikacijska naprava na morju je zagotovo radijska postaja VHF. Ta je ključna tudi pri izmenjavi sporočil v zvezi z varnostjo na morju. Če imate na plovilu radijsko postajo VHF jo med plovbo vključite, sicer pa se morate zanašati zgolj na lastno opazovanje.