Zakaj na plovilu potrebujemo energijo
- zagon motorja,
- napajanje električnega sidrnega vitla (pomemben za dvig sidra),
- razsvetljavo (tudi navigacijske luči),
- napajanje električne vodne črpalke (za izčrpavanje vode iz kaluže),
- navigacijske instrumente (GPS, globinomer, avtopilot, VHF postaja, ipd.),
- napajanje hladilnika,
- itd.
Izjema so le manjši čolni z izvenkrmnim motorjem, ki se zaganja ročno.
Kje je na plovilu shranjena energija
Energija je shranjena v akumulatorjih, ki naj bi v vsakem trenutku zadoščala za vse energijske potrebe na plovilu. Zato je potrebno akumulatorjem posvetiti ustrezno pozornost in spremljati njihovo napolnjenost.
Akumulatorji se polnijo z motorjem preko alternatorja (ko je motor v teku), z drugimi viri električne energije, kot so solarni paneli (ko sije sonce) in vetrne turbine (ko piha veter), nenazadnje pa tudi iz električnega priključka na obali (ko smo na dobro opremljenem privezu).
- akumulator za zagon motorja (namenjen je izključno shranjevanju energije za zagon motorja) in
- servisni akumulator (namenjen napajanju vseh ostalih porabnikov energije).
Ločeni akumulator za zagon motorja torej tehnično preprečuje njegovo praznjenje s strani vseh ostalih porabnikov energije na plovilu.
5 praktičnih rešitev za dovolj energije na plovilu
1. Spremljajte napolnjenost akumulatorjev
Plovila so običajno opremljena s prikazovalniki, ki količino električne energije, shranjene v akumulatorjih, nazorno prikazujejo na prikazovalnikih na podlagi meritev električne napetosti, ki je izmerjena z voltmetrom. Znižanje napolnjenosti akumulatorjev pod 40% skrajšuje njihovo življenjsko dobo in tudi varnost na plovilu, zato je treba v tem primeru nemudoma začeti s polnjenjem akumulatorjev.
Kadar na plovilu ni nikogar, npr. izven navtične sezone, se lahko prekomernemu izpraznjenju akumulatorjev izognemo z oddaljenim nadzorom, npr. s Sentinel Boat Monitor.
2. Redno polnite akumulatorje
Na morju imate možnost polnjenja akumulatorjev z motorjem in z dodatno opremo (npr. vetrne turbine, solarni paneli in generatorji). Na kopnem pa imate možnost polnjenja iz električnega priključka na obali.
3. Izkoriščajte dodatno opremo za polnjenje akumulatorjev
Danes je na voljo več dobrih rešitev za dodatno polnjenje akumulatorjev. Med njimi so tudi:
- solarni paneli, pri katerih se sončna energija pretvarja v električno energijo,
- vetrne turbine, pri katerih se vetrna energija pretvarja v električno energijo,
- generatorji so pomožni motorji, vgrajeni navadno v plovilih, večjih od 12 metrov, ki kemično notranjo energijo goriva pretvarjajo v električno energijo.
4. Optimizirajte električni sistem na plovilu
Če želite, da bodo vaš akumularski sistem in vsi porabniki električne energije na vašem plovilu delovali brezhibno, morate med drugim imeti uravnotežen električni sistem. Obstajajo različni tipi akumulatorjev in posledično tudi sistemi njihovega polnjenja, katerih izbira je močno odvisna od velikosti in tipa vašega plovila (jadrnica oz. motorni čoln) ter njegove pretežne uporabe. Ker je načrtovanje uravnoteženega električnega sistema zelo specifično, vam svetujemo, da se obrnete na strokovnjake s tega področja, ki vam bodo znali najbolje svetovati, da boste prišli do električnega sistema, ki bo optimalno zadovoljeval vaše želje in potrebe. Po nakupu je treba celotni električni sistem tudi redno vzdrževati.
5. Varčujte z energijo
Porabo energije lahko zmanjšamo s prilagajanjem življenja na plovilu (npr. striktno izklapljanje porabnikov, ki jih ne nujno potrebujemo) tudi z investiranjem v modernejše in varčnejše porabnike energije (npr. zamenjava razsvetljave z LED tehnologijo).
Bodoči navtiki se z varčevanjem energije in spremljanjem akumulatorjev prvič srečajo na praktičnih tečajih, kjer se teh veščin tudi naučijo.
Skrb za energijo na plovilu je zelo pomembna, saj lahko s tem močno zmanjšamo tveganje, da bi ostali brez nje in posledično brez pogona, električnih vodnih črpalk, navigacijskih naprav itd.